Kočičí poradna – 2. Zázračná bylina pro kočky i lidi

MateridouskaA dnes něco o té zázračné bylině – mateřídoušce.
V dávných dobách se jí připisoval magický účinek, ale ona ho opravdu má. I dnes.

Dříve jste ji mohli vidět na slunečných mezích kolem cestiček. Vytváří fialové koberce. Poznáte ji lehce, jak kolem ní projdete, ucítíte silnou vůni. Dnes na ni narazíte málokdy. Já jsem ji v poslední době viděla jen na 2 místech.

Naštěstí si ji můžete koupit v lékárně, sypanou, ne v sáčcích. Nebo si ji můžete zasadit na záhonek. Je krásné pozorovat, kolik motýlů si na ni v létě sedá.

Dá se pít jako čaj, použít jako přísada do koupelí, vyrábí se z ní tinktura, olej nebo sirup a velmi oblíbené jsou voňavé polštářky, které Vám zajistí klidný spánek.

Mateřídouška uvolňuje kašel, používá se při poruchách zažívání, na kloktání, koupel pomáhá slabým dětem a je toho hodně.

A co naše kočky? Jak jim dále pomáhá? Na obrázku vidíte kočku Verču, která chudák měla silný zánět stehna. KulhalVerča v postelia, kňučela a my jsme stále nevěděli co s ní.

Nakonec jsem jí na levé stehno začala přikládat vatu namočenou v mateřídoušce (příprava odvaru viz minulý článek). A ejlhle, jakoby se v kožíšku začaly dělat díry a z nich tekl hustý hnis. Místo jsem jí několik dní omývala a dírky se začaly zacelovat. Noha byla zdravá a Verča zase spokojení leží na posteli.

Jiný kocourek si tak silně lízat kožíšek, až si do něj vylízal díry, lysiny bez chlupů.  A stále se místa jazykem drápal. Kočky mají jazýček jako rašpličku. Potírala jsem mu místa co nejčastěji mateřídouškou.

Bohužel jim náplast na kožíšek nepřilepíme, ani je nemůžeme obvázat. Ale i pár vteřin stačí, kůže se začne rychle uzdravovat a za pár dní začnou dorůstat i chlupy. Je dobré potírat i srst, při různých kožních problémech, když není krásná, lesklá.

Kočka je malé zvíře, tak někdy není přesně vidět problémové místo. Třeba pohmožděná packa, vytržený drápek a podobně. Tak zase vata a mateřídouška.

Někdo jako první ošetření doporučuje např. šalvěj a jiné byliny, ale ty ránu uzavřou a hnis zakonzervují. A problémy jsou větší a větší. Co první Vám každý řekne, když vidí oteklý prst, to se musí rozříznout, brr.

Jedině mateřídouška vytáhne škodliviny a ránu ošetří a hlavně bez řezání.

ABlog715 - byliny1

Pište nám, jsme rády, když se s námi dělíte o své radosti a starosti s kočkami. Těšíme se na Vaše zkušenosti.

Táňa a Marta – expertky na kočičí život

Beda1a2-obal1Naše kočky nás inspirovaly k napsání eBooku Ze života kocourka Bédi. Několik kapitol si můžete přečíst zde. A nově už má i pokračování – 2. díl.

Stáňa Zahálková
Jsem průvodkyně mandalovou relaxací a zvu vás do kouzelného světa mandal. Marta pro vás připravuje originální vzory, se kterými vás bude relaxace bavit Náš příběh si můžete přečíst zde
Komentáře