Ústecká VitaSport pětka 19.3.2016

Dnes jsem pro Vás připravil kromě článku také jednu veselou anketu. Budu rád, když se do ní zapojíte.

Je čtvrtek, vyběhl jsem si odpoledne v Pardubicích jen tak a doběhl pod most. Pak že zkusím intervaly 5x 300 metrů. Dal jsem je po cyklostezce kolem koupaliště v tempu kolem 3:30. Tím tempem už stačím i pomalejším cyklistům. Po necelých 5 km jsem měl ale už celkem dost. Tak mi na zpáteční cestě přišel vhod asi 300 metrový úsek se štěrkem, ideální to masáž bosých ťapek. Následoval trail po zelené značce lesem.

WP_20160317_15_55_31_Pro

Foto: Tomáš Zahálka


Po 8,5 km jsem se ocitl na startu pardubického
Mattoni Freerun okruhu. Jedním 5 km kolečkem se nic nezkazí. A na závěr ještě kruhový trénink, tedy oběhnutý kruhový objezd. Mohlo by jezdit méně aut. 15 km průměrným tempem 5:24 min/km. Nejen na ty intervaly by to chtělo nějaké rychlejší boty. Jako trénink na dubnový pražský půlmaraton za Světlo pro svět to snad bude stačit. Budu se 2.4. na vás těšit.

V pátek jsem byl s naboso.cz ve stánku na Festivalu Evolution v Praze Holešovicích, kde jste kromě botek mohli shlédnout, prohlédnout a koupit i můj Kilt po česku.

V sobotu jsem si odskočil na chvíli do Ústí nad Labem. Vlak EC Johannes Brahms přijíždí dokonce s dvouminutovým náskokem. Na start závodu to jsou ale skoro čtyři kilometry. Co dělat, MHD zrovna nejede. Vzít si taxíka nebo doběhnout? Volím běh ať je delší příběh. Přes most Dr. Edvarda Beneše, tam kde jsem jednou pobíhal a fotil půlmaraton, který jsem ještě jako jeden z mála závodů neběžel.

WP_20160319_09_46_55_Pro

Foto: Tomáš Zahálka


Pak podél Labe po cyklostezce
. Až sem tam na pár střepů pohoda. Najednou se cyklostezka mění jen na pruh u silnice oddělený čárou. Taková spíš rozpadlá krajnice s kamínky, strašný. Myslím, že ani na silničním kole by se po tom nedalo jet. Po půl kilometru po tomhle mě zachraňuje jeden závodník, co mě vezme ten zbývající kousek autem.

DSC_4264

Foto: Miroslav Vlach – Ústecký deník


Jdu na registraci na pětku
, sympatické startovné i při registraci na místě. Okukuji boty soupeřům a říkám si, ti rychlejší by mohli radši zkusit 15 km trať ať nejsem poslední. V 11 hodin vybíhají závodníci na 15 km, včetně třeba kamaráda Pepy Ungra, který mi stejně vždycky uteče a pak delší trať zkouší bosky Mišák Barvínek.

V 11:10 jdeme na to, na pětku. Ledabyle kouknu, zda mám na bosých ťapkách správně zavázané tkaničky 😀 Po startu se držím za organizátorkou závodu Veronikou Vágnerovou. Asfalt je parádní, tak jí asi po kiláku mizím. Pak mírná zatáčka doleva, kde je asfalt mírně hrubší. Jenže jako obvykle už na druhém kiláku mi tempo na hodinkách zase začíná čtyřkou. Stezka se klikatí a lehce vlní převážně z kopce. Do kopce, těch pár desítek metrů, nasazuju, zrychluju a předbíhám. Nějak se snažím vydržet a udržet na otočku. Uf, půlka je za mnou.

Střídavě se při zpáteční cestě předbíhám s jednou slečnou sem a tam. Přibližně na 3,5 km jsem už lehce z toho na mě skoro sprintu vyřízený. Tak jsem na pár vteřin zpomalil, skoro do chůze, jak se říká na indiána. Ale zase je za mnou, tak přidávám. Po mírném zpomalení jsem schopný obvykle zase slušně běžet. Ještě se párkrát vzájemně předběhneme. Později zjistím, že to byla Jaroslava Bredlová, vítězka kategorie do 39 let. Cvak, fotka od fotografa Miroslava Vlacha z Ústeckého deníku.

DSC_4317

Foto: Miroslav Vlach – Ústecký deník


Do cíle je to už jen asi 200 metrů
, tak to napálím co to dá a o vteřinku jí uteču. Do dvaceti minut se to dohnat a vecpat už ale nedá. Cíííl, stopky se zastavují na čase 20:23. I tak vydřený a zlepšený osobák o 10 vteřin. Páté místo v kategorii potěší a první v bosé také 🙂 Odkaz na záznam trasy v Endomondo. Ještě díky Veronice za pěkný závod.

Tomáš anketaBudu moc rád, když mi vyplníte anketu, jak dát 5 km pod 20 minut. Nabízím čtyři možnosti, plus jednu, kam můžete napsat co chcete.

Jako příklad a inspiraci pro vás uvedu odpověď zkušeného ultramaratonce, běsého boháče a redaktora Běhání na Sport.cz Rendy Kujana: Hele, mám jednu suprově osvědčenou radu. Je to jednoduché: Každý km běžet pod 4 minuty! 😀

Děkujeme všem, kteří se již ankety zúčastnili.
Pro pobavení a inspiraci uvádíme ty nejvtipnější odpovědi.

Tomáš dá 5 km pod 20 minut:
– Když se nebude rozptylovat kolem běžícími slečnami.
– Když si ke kiltu pořídí i dudy a bude s nimi běhat.
– Když mu za zadkem poběží pekelně naštvaný pes
– Podle mě, až přestane na trati klábosit s ostatními závodníky.
– Skámoší se s Asterixem a Obelixem
– Nechá se ostříhat dohola
– Když se DO toho konečně pořádně obuje
– Za ním poběží velký hladový medvěd

IMG_6154

Foto: Petr Watzke

 

Ještě Mišákova sváteční chvilka poezie 🙂 Díky, když tak si s ním zaběhejte na Mattoni Freerun v Ústí nad Labem na Střekově

Na sobotní běh u Veru,
věřím si, boty si neberu.
Přibíhám, provádím registraci,
mluvíme o běhu, neřeším migraci.
„co Tomáš, ten už byl tu?
Poznáš ho snadno, běhá jen v kiltu“
V tom okamžiku přišla mi zpráva,
že prej je na cestě, dlouhý jak kráva.
Když potom dorazil, stiskl mi pravici,
pak začal nadávat na silniční krajnici.
Pár lidem na startu, čela se rosí,
Proč tihle dva šašci běhají bosí?
Oba jsme ale na prvním místě,
Tomáš má rekord, já ho dám příště.
Pak jsme se všichni rozjeli domů,
pocitů mnoho, co říci k tomu?
Když jsem pak rozmýšlel u sklenky Müllerka,
dospěl jsem k závěru, jaká je fajn ta Verča Vágnerka 😀

A že je ráno,
Tak verše stačí,
Já už mám dos…
Blbě se tlačí 😀 😀 😀

WP_20160319_13_12_55_Pro x

Foto: Tomáš Zahálka


Stránka dalších
VitaSport závodů: http://ustecky-vitasport-maraton.webnode.cz/ Zkusím asi ten trailový 9.7. Další fotky naleznete zdezde.

Své bosé a běžecké kilometry věnuji Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha přidat se a podpořit můžete i vy 🙂

Stáňa Zahálková
Jsem průvodkyně mandalovou relaxací a zvu vás do kouzelného světa mandal. Marta pro vás připravuje originální vzory, se kterými vás bude relaxace bavit Náš příběh si můžete přečíst zde
Komentáře