Sportisimo 1/2Maraton Praha 2.4.2016

I když jsem běžel jen půlmaraton, mám pro Vás kromě článku také maratonskou dárcovskou výzvu pro Světlo pro svět, budu rád když se zapojíte, moc díky. A navíc mám ještě anketu.

Je neděle 27.3. běžím 10 km závod Rožmitál – Březnice. Profil slibuje, že to bude mírně z kopce. Vybíhám tempem pod 4 min/km. Jako vždy už na třetím kilometru nemůžu a zpomaluju. Supím do poměrně prudkého kopečka, že to jako bude z kopce? Dál běžím tak nějak na mě standardně s menší krizí na osmém kiláku. Seběh a zatáčka doleva. Překvapení pro mé obutí, velmi hrubý a pichlavý asfalt v délce 1,5 km, nějak ho přeťapkávám. Závěrečné kolečko po trávě na stadionu je příjemné a stopky se zastavují na 43:01, 21 vteřin za osobákem na 10 km. Mohlo to být lepší, ale dejme tomu, uvidíme na půlmaratonu.

SONY DSC

Foto: Rožmitál – Březnice 10 km

 

Ve čtvrtek odpoledne přibíhám od tramvaje na půlmaratonské Expo do Holešovic na svou krátkou bosou přednášku za Světlo pro svět. Vyzvedávám číslopokecám s kdekým. Třeba s Milošem, který když běží, je svěží. Pak u stánku s Radkou, která vyrábí batůžky Definitely Yours.

Pátek, stavím se ještě na přednášce Jitky Křížovénevidomého Ondry Zmeškala jak poběží maraton na Velké čínské zdi, podpořit je můžete zde. Pendluji mezi Světlem pro světnaboso.cz. U stánku ČD mi překvapivě nechtějí dát garanci, že v sobotu pojedou včas 😀 Tak volím přespání u Petra z naboso, kam doběhnu 3 km z výstaviště.

Pulmaraton_Z_Zemanova1

Foto: Světlo pro svět

 

Sobota den D. Ráno pohodově dobíhám dva kiláky na start. Focení a setkání s kamarády. Například Borky běží s menší zátěží, má na sobě kroužkovou košili o hmotnosti 13 kg. A za Světlo třeba Petr Dvořák.

IMG_4394

Foto: Petr Dvořák

 

Když jsme u Světla, do 15.5.2016 se můžete i vy zapojit do akce Tomáš pro Světlo pro světpřispět jakoukoliv částkou v rámci mé maratonské výzvy. Třeba si v minutách můžete tipnout, za kolik zaběhnu Pražský maraton, nápovědou vám budou následující řádky. Dopředu díky 🙂

DSC_0056

Foto: Zdeněk Vebr

 

Najednou mě obstoupí dva loupežníci. Jirka s bambitkou praví: Boty a kalhoty nebo život !!! Správně jsi se Tomáši rozhodl 😀

pir 1_ToneMapping JPG

Foto: Zdeněk Vebr

 

A jsem nahranej, musím zase běžet bosky a v kiltu. Mimochodem ráno před startem je slušná kosa na ťapky i ruce, start je tentokrát už v 10 hodin. Naházet věci do úschovny a vystát zase čtvrthodinovou frontu na Toiku.

IMG_4407

Foto: Petr Dvořák

 

Hup do koridoru B jako bosoběžci. Výstřel, tóny Vltavy a start. Za 49 vteřin protínám startovací čáru a zjišťuji, že už asi budu muset běžet. Někteří kolem běží poměrně pomalu, ale jinak je na běh ulicí celkem volno. Doháním si vodiče na 1:30, kteří byli na startu tak 50 metrů přede mnou. Tempo 4:15 min/km je ale mé maximum na 10 km, uvidíme, nepředbíhejme. Po chvíli na mě na Palackého náměstí houkne fotograf Marek.

Za chvíli dobíhám doktora Tomáše Šebka, pokecáme, v tom tempu mi to ale jde špatně. Jo, když tak si přečtěte jeho knížku. Pak mu na Smíchově mizím. Třeba je to tím, že on tentokrát běžel v botách, na maraton se zase chystá bosky. Po otočce si říkám, aby mě ti s vlaječkou 1:40 nedoběhli, jsou nějak blízko. Vodiči 1:30 mi na sedmém kiláku frnkli, ale jsou stále na dohled. Blíží se občerstvovačka na devátém kiláku, valím k ní řekněme vycházkovým tempem a zase kamarád fotograf Marek Petrovič, asi běžel rychleji nebo to vzal zkratkou. Volám na něj „Marku, já už nemůžu :D“ a cvak.

DSCF3542

Foto: Marek Petrovič

IMG_2420

Foto: Samuel Petrovič

 

Najednou kde se vzal, tu se vzal Dalibor Gondík, prohodíme pár vět do jeho kamerky a lehce běží dál. Nebudu napínat, byl o 8 minut rychlejší než já, asi má lepší boty. Blíží se desátý kilák, je na čase se na mostě Legií trochu prospat nebo zkusit jak se běží poslepu 😀

Pulmaraton_Z_Zemanova (28)

Foto: Světlo pro svět – Zuzka Zemanová

 

Ha, cedulka 10 km, trochu přidám, ať mám alespoň na 10 km nějaký lepší čas. Píp, je to tam za 42:55, tedy rychleji než v Březnici. Stále by byla šance na 1:31, ale jen teoretická. Probíhám kolem fandícího davu, kolem místa startu. Než se tam ale vrátím, uplyne dalších 10 km. Dál už to taková hitparáda není, s pauzou na občerstvovačce mám kilák za 5:02. Běžím a je tu Libeňský most, pod mou vahou se nepropadl, tak můžu běžet dál.

20160402-pulmaraton_235

Foto: Světlo pro svět

 

Zase občerstvovačka, tak občerstvováním maskuju, že už nemůžu. Mě pak pomůže, když na chviličku přizastavím a pak to napálím, mám v nohou další kilák.

12961325_1333213410037788_1517351032606605424_o

Foto: Antonín Rylka

 

Pak mi Antonín napsal: Že jsem vypadal takovej svěží 🙂 Právě, že na tom 18 km už vypadala většina běžců, že toho má plný zuby a chytit někoho, kdo si prostě běží na pohodou, nebo se tak aspoň tváří bylo docela těžký. Ve Tvém pohybu jsem viděl lehkost a z toho důvodu jsem vybral tuhle fotku.

Ségra Marta fotku ohodnotila: Ta široká ulice a vysoké domy kolem vypadají, jako bys běžel v New Yorku.

Matu pohodou prostě soupeře 😀 Kolem poslední občerstovačky proběhnu, pak tunelem s lehce hrubším asfaltem. A zase ten kilák velmi nepříjemných kostek, au au. Být úsek o metr delší, tak se snad obuju. Přes most a už jen necelý kilák do cíle. Ty necelé čtyři a půl minutky to už nějak vydržím, běžet. Mánesův most, koukám na kterou šlápnout kostičku.

Pulmaraton_Z_Zemanova (36)

Foto: Světlo pro svět – Zuzka Zemanová

 

Ještě kousek, zatáčka, modrý koberec a cíííl. Čistý čas nakonec je 1:35:43. 🙂 Odkaz na záznam trasy v Endomondo. Tedy 51 vteřin za osobákem, asi mi jdou líp kopcovité trati, jako půlmaraton Moravským Krasem. Jinak skoro bez tréninku a prostě to na začátku napálit, myslím dobrý. Jako návod jak a v jakých botách běhat půlmaratony ale tento článek není.

IMG_4409

Foto: Petr Dvořák

IMG_4414

Foto: Petr Dvořák

WP_20160402_12_48_32_Pro x

Foto: Tomáš Zahálka

 

A chviličku za mnou dobíhají nevidomí běžci Honza BauerOndra Zmeškal gratulace k jejich výkonům 🙂 Na další fotky od Světla pro svět koukněte zde.

Tomáš anketa1-2Budu moc rád, když mi vyplníte anketu, za kolik dám maraton v Praze 8.5.2016. Nabízím čtyři možnosti, plus jednu, kam můžete napsat co chcete.

Jako příklad hodím kamarádův komentář, Georgis Fasulis: Tome, velká gratulace k neskutečnému času! A to chceš, ať za tebou běžím na maratonu v Praze???? Dyť mi ulítneš jako vítr a uděláš to za 3:15! 🙂

Kromě maratonu se potkáme na dalším závodu Runczech a to v Olomouci.

Stáňa Zahálková
Jsem průvodkyně mandalovou relaxací a zvu vás do kouzelného světa mandal. Marta pro vás připravuje originální vzory, se kterými vás bude relaxace bavit Náš příběh si můžete přečíst zde
Komentáře