Je účinek mandal vědecky podložený?

Účinek práce s mandalami je podložen i vědeckým bádáním světoznámých kapacit.

Jak by mohlo vybarvování a tvoření mandal někomu pomoct.
Není to lék, tableta nebo něco podobného.

Dnes shrnu základní fakta pro ty, kteří jen tak něčemu nevěří.

To, že práce s mandalami je pro psychickou pohodu prospěšná, je i vědecky podložené. Seznámím vás s těmi, kdo tuto problematiku studovali a kteří se tím i proslavili.

Největší zásluhy na tom má Carl Gustav Jung. Švýcarský psycholog a psychiatr, který byl novátorem ve studiu lidského podvědomí. Formuloval myšlenku, že manlala zrcadlí psychické rozložení člověka, který mandalu tvoří. Mandala je nástrojem sebe vyjadřování.

Jung začal studovat mandaly, které považoval za univerzální archetyp ve čtyřicátých letech 20. století. Během mnoha let ověřil, že práce s mandalami má hluboké léčivé účinky.

Vybarvování a malování mandal mu pomohlo obejít racionalitu a získat přístup k vlastní energii a obrazům podvědomé mysli.

Vypozoroval, že se zlepšujícím se psychickým stavem člověka se mění i kresby mandal.

Většinou mají mandaly kruhový tvar, což vyjadřuje vnitřní svět mysli a těla (střed) i viditelný vnější svět (kruh).

Další vědci, kteří tuto teorii podporují:

To, že mandala působí na lidskou psychiku relaxačně, dokázal ve své odborné studii už na konci osmdesátých let dvacátého století M. H. Slegelis. Zjistil, že kruh naši mysl zklidní více než jakýkoliv jiný tvar. Při práci s mandalou dochází také ke snížení stresu, což dokázali ve svých studiích Schrade et all. (2011), kteří měřili krevní tlak i tepovou frekvenci nebo Curry a Kasser (2005), kteří prokázali snížení kortisolu a alfa-amylázy ve slinách, což má vliv na zmírnění úzkostných stavů.

Tohoto efektu na lidskou psychiku využívají antistresové omalovánky nebo pracovní sešity s mandalami, které přinášejí díky psychologickému podprahovému působení kruhu relaxaci a jsou součástí duševní hygieny.

Tak to bylo něco na úvod, že vybarvovat mandaly jako omalovánky nemusí být jen pro děti, ale že by i dospělí měli sáhnout po tomto obrazci a pastelkách.

Připravuji další články, abych vám léčivou sílu mandal přiblížila.

Příště se dozvíte něco o historii, druzích, o terapii, o práci – výklad, barvy, obrazce, jak dále pokračovat s hotovou mandalou, vkládání záměru do mandaly, jako pomůcky pro získání energie atd. 

Více se můžete dozvědět v mojí soukromé Facebookové skupině Lepší život s mandalou. Jste srdečně zváni.

Radujme se života a dělejme si ho krásnější

Vaše Stáňa

Tagy:
Stáňa Zahálková
Jsem průvodkyně mandalovou relaxací a zvu vás do kouzelného světa mandal. Marta pro vás připravuje originální vzory, se kterými vás bude relaxace bavit Náš příběh si můžete přečíst zde
Komentáře