Sportisimo 1/2Maraton Praha 2.4.2016

I když jsem běžel jen půlmaraton, mám pro Vás kromě článku také maratonskou dárcovskou výzvu pro Světlo pro svět, budu rád když se zapojíte, moc díky. A navíc mám ještě anketu.

Je neděle 27.3. běžím 10 km závod Rožmitál – Březnice. Profil slibuje, že to bude mírně z kopce. Vybíhám tempem pod 4 min/km. Jako vždy už na třetím kilometru nemůžu a zpomaluju. Supím do poměrně prudkého kopečka, že to jako bude z kopce? Dál běžím tak nějak na mě standardně s menší krizí na osmém kiláku. Seběh a zatáčka doleva. Překvapení pro mé obutí, velmi hrubý a pichlavý asfalt v délce 1,5 km, nějak ho přeťapkávám. Závěrečné kolečko po trávě na stadionu je příjemné a stopky se zastavují na 43:01, 21 vteřin za osobákem na 10 km. Mohlo to být lepší, ale dejme tomu, uvidíme na půlmaratonu.

SONY DSC

Foto: Rožmitál – Březnice 10 km

 

Ve čtvrtek odpoledne přibíhám od tramvaje na půlmaratonské Expo do Holešovic na svou krátkou bosou přednášku za Světlo pro svět. Vyzvedávám číslo a pokecám s kdekým. Třeba s Milošem, který když běží, je svěží. Pak u stánku s Radkou, která vyrábí batůžky Definitely Yours.

Pátek, stavím se ještě na přednášce Jitky Křížové a nevidomého Ondry Zmeškala jak poběží maraton na Velké čínské zdi, podpořit je můžete zde. Pendluji mezi Světlem pro svět a naboso.cz. U stánku ČD mi překvapivě nechtějí dát garanci, že v sobotu pojedou včas :D Tak volím přespání u Petra z naboso, kam doběhnu 3 km z výstaviště.

Pulmaraton_Z_Zemanova1

Foto: Světlo pro svět

 

Sobota den D. Ráno pohodově dobíhám dva kiláky na start. Focení a setkání s kamarády. Například Borky běží s menší zátěží, má na sobě kroužkovou košili o hmotnosti 13 kg. A za Světlo třeba Petr Dvořák.

IMG_4394

Foto: Petr Dvořák

 

Když jsme u Světla, do 15.5.2016 se můžete i vy zapojit do akce Tomáš pro Světlo pro svět a přispět jakoukoliv částkou v rámci mé maratonské výzvy. Třeba si v minutách můžete tipnout, za kolik zaběhnu Pražský maraton, nápovědou vám budou následující řádky. Dopředu díky :)

DSC_0056

Foto: Zdeněk Vebr

 

Najednou mě obstoupí dva loupežníci. Jirka s bambitkou praví: Boty a kalhoty nebo život !!! Správně jsi se Tomáši rozhodl :D

pir 1_ToneMapping JPG

Foto: Zdeněk Vebr

 

A jsem nahranej, musím zase běžet bosky a v kiltu. Mimochodem ráno před startem je slušná kosa na ťapky i ruce, start je tentokrát už v 10 hodin. Naházet věci do úschovny a vystát zase čtvrthodinovou frontu na Toiku.

IMG_4407

Foto: Petr Dvořák

 

Hup do koridoru B jako bosoběžci. Výstřel, tóny Vltavy a start. Za 49 vteřin protínám startovací čáru a zjišťuji, že už asi budu muset běžet. Někteří kolem běží poměrně pomalu, ale jinak je na běh ulicí celkem volno. Doháním si vodiče na 1:30, kteří byli na startu tak 50 metrů přede mnou. Tempo 4:15 min/km je ale mé maximum na 10 km, uvidíme, nepředbíhejme. Po chvíli na mě na Palackého náměstí houkne fotograf Marek.

Za chvíli dobíhám doktora Tomáše Šebka, pokecáme, v tom tempu mi to ale jde špatně. Jo, když tak si přečtěte jeho knížku. Pak mu na Smíchově mizím. Třeba je to tím, že on tentokrát běžel v botách, na maraton se zase chystá bosky. Po otočce si říkám, aby mě ti s vlaječkou 1:40 nedoběhli, jsou nějak blízko. Vodiči 1:30 mi na sedmém kiláku frnkli, ale jsou stále na dohled. Blíží se občerstvovačka na devátém kiláku, valím k ní řekněme vycházkovým tempem a zase kamarád fotograf Marek Petrovič, asi běžel rychleji nebo to vzal zkratkou. Volám na něj „Marku, já už nemůžu :D“ a cvak.

DSCF3542

Foto: Marek Petrovič

IMG_2420

Foto: Samuel Petrovič

 

Najednou kde se vzal, tu se vzal Dalibor Gondík, prohodíme pár vět do jeho kamerky a lehce běží dál. Nebudu napínat, byl o 8 minut rychlejší než já, asi má lepší boty. Blíží se desátý kilák, je na čase se na mostě Legií trochu prospat nebo zkusit jak se běží poslepu :D

Pulmaraton_Z_Zemanova (28)

Foto: Světlo pro svět – Zuzka Zemanová

 

Ha, cedulka 10 km, trochu přidám, ať mám alespoň na 10 km nějaký lepší čas. Píp, je to tam za 42:55, tedy rychleji než v Březnici. Stále by byla šance na 1:31, ale jen teoretická. Probíhám kolem fandícího davu, kolem místa startu. Než se tam ale vrátím, uplyne dalších 10 km. Dál už to taková hitparáda není, s pauzou na občerstvovačce mám kilák za 5:02. Běžím a je tu Libeňský most, pod mou vahou se nepropadl, tak můžu běžet dál.

20160402-pulmaraton_235

Foto: Světlo pro svět

 

Zase občerstvovačka, tak občerstvováním maskuju, že už nemůžu. Mě pak pomůže, když na chviličku přizastavím a pak to napálím, mám v nohou další kilák.

12961325_1333213410037788_1517351032606605424_o

Foto: Antonín Rylka

 

Pak mi Antonín napsal: Že jsem vypadal takovej svěží :) Právě, že na tom 18 km už vypadala většina běžců, že toho má plný zuby a chytit někoho, kdo si prostě běží na pohodou, nebo se tak aspoň tváří bylo docela těžký. Ve Tvém pohybu jsem viděl lehkost a z toho důvodu jsem vybral tuhle fotku.

Ségra Marta fotku ohodnotila: Ta široká ulice a vysoké domy kolem vypadají, jako bys běžel v New Yorku.

Matu pohodou prostě soupeře :D Kolem poslední občerstovačky proběhnu, pak tunelem s lehce hrubším asfaltem. A zase ten kilák velmi nepříjemných kostek, au au. Být úsek o metr delší, tak se snad obuju. Přes most a už jen necelý kilák do cíle. Ty necelé čtyři a půl minutky to už nějak vydržím, běžet. Mánesův most, koukám na kterou šlápnout kostičku.

Pulmaraton_Z_Zemanova (36)

Foto: Světlo pro svět – Zuzka Zemanová

 

Ještě kousek, zatáčka, modrý koberec a cíííl. Čistý čas nakonec je 1:35:43. :) Odkaz na záznam trasy v Endomondo. Tedy 51 vteřin za osobákem, asi mi jdou líp kopcovité trati, jako půlmaraton Moravským Krasem. Jinak skoro bez tréninku a prostě to na začátku napálit, myslím dobrý. Jako návod jak a v jakých botách běhat půlmaratony ale tento článek není.

IMG_4409

Foto: Petr Dvořák

IMG_4414

Foto: Petr Dvořák

WP_20160402_12_48_32_Pro x

Foto: Tomáš Zahálka

 

A chviličku za mnou dobíhají nevidomí běžci Honza Bauer a Ondra Zmeškal gratulace k jejich výkonům :) Na další fotky od Světla pro svět koukněte zde.

Tomáš anketa1-2Budu moc rád, když mi vyplníte anketu, za kolik dám maraton v Praze 8.5.2016. Nabízím čtyři možnosti, plus jednu, kam můžete napsat co chcete.

Jako příklad hodím kamarádův komentář, Georgis Fasulis: Tome, velká gratulace k neskutečnému času! A to chceš, ať za tebou běžím na maratonu v Praze???? Dyť mi ulítneš jako vítr a uděláš to za 3:15! :)

Kromě maratonu se potkáme na dalším závodu Runczech a to v Olomouci.

Táňa Zahálková

Radost znamená, že člověka nic netrápí, je spokojený a zdravý duševně i fyzicky. A právě k tomu, abyste se takto cítili, slouží naše stránky. S námi budete mít ze života radost ! Náš příběh si můžete přečíst zde

Komentáře